Vzpomínka na 6. oddíl Velká Kraš

Tento blog pravděpodobně porušuje Podmínky.

Skauting - uzly - rybářská spojka

13. října 2006 v 12:14 | Z internetu |  Odborky

Rybářská spojka


Jiná jména: autíčka, rybařík, rybářský uzel, vlascový uzel
Již podle jména lze snadno odhadnou, že uzel je velmi rozšířen mezi rybáři. Je velmi vhodný ke spojování slabých a kluzkých šňůr a vlasců. Musejí však mít přibližně stejný průměr. Pro syntetické vlasce je vhodnější hadí uzel.
Vázání rybářské spojky je poměrně snadné, jedná se o dvě očka uvázaná volnými konci okolo pevných konců druhého lana a zatažená těsně k sobě. Při silném zatažení uzel prakticky nejde rozvázat a je lepší jej odříznout.
Velmi často však bývá uvázán chybně. Chyby jsou v podstatě dvojí. Nejběžnější chybou jsou obě očka uvázaná tak, že do sebe nezapadají. To způsobuje nejen vadu na kráse, ale i horší pevnost uzlu.
Druhou, fatální chybou, je uvázání oček na nesprávných koncích (při zatažení za pevné konce sjedou z volných konců). Volný konec lana je jen volně zasunut do očka z druhého lana a jeho vytažení brání jen zatažení onoho druhého očka. Tato chyba není příliš obvyklá, ale vyskytne se. Způsobila již nejeden smrtelný pád horolezce. Protože je velmi obtížně opticky zjistitelná na dvou stejných lanech, je vhodnější z bezpečnostních důvodů používat lana různých barev.
Jedno lano položíme volným koncem proti druhému volnému konci. Potom okolo pevného uvážeme druhým volným koncem očko. Pamatujte si, jestli volný konec napřed překřížíte nad nebo pod (v tomto případě) pevný konec.
Druhým volným konce uvažte okolo druhého pevného konce další očko. Musíte jej zahájit stejným překřížením jako první očko, tedy opět horem nebo spodem, jinak do sebe očka správně nezapadnou.
Hotová spojka ...
... z druhé strany ...
Chybně uvázaná (1. chybný postup - viz výše) je z obou stran stejná).
Chybně uvázaná (2. chybný postup), očka na straně "svého" pevného konce.

Dvojitá rybářská spojka

Jiná jména: rozšklebený uzel
V horolezectví se používá místo jednoduché rybářské spojky její dvojitá varianta. Je spolehlivější a může být použita i pro lana nestejného průměru.
Postup vázání je shodný s její jednodušší sestřičkou, jen uděláme okolo pevných konců vždy dva závity místo jednoho - převinuté očko). (V horolezectví se při slaňování na více než jednu délku lana nechává jeden volný konec (ten spodní) delší a na něm se váže mimo spojku zajišťovací smyčka. Ta slouží k tomu, aby přechod z jednoho lana na druhé byl bezpečný.

Trojitá rybářská spojka

Jedná se o variantu prosté rybářské spojky, místo jednoduchých oček jsou uvázaná očka trojitá. Drží pevně i na velmi tenkých, kluzkých a pružných vlascích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomohla ti tato rubrika?

ANO 65.3% (813)
NE 34.7% (432)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama